Wydobycie diamentów z drugiego co do wielkości złoża na świecie w Bieszczadach prawdopodobnie nieopłacalne

 

Odkryte niedawno w dolinie Hoczewki największe po kopalni Kimberley w Afryce Południowej złoże diamentów, przypuszczalnie nie będzie eksploatowane; w każdym razie do czasu, aż specjalnie powołany zespół ekspertów nie stwierdzi, czy przypadkiem nie natrafiono tam na żyłę tranu.

Największe diamenty świata:
1. Cullinan, 2. Regent, 3. Gwiazda Sierra Leone, 4. Excelsior,
5. Gwiazda Baligrodu. 6. Golden Jublee, 7. Koh-i-noor, 8. Hope.

Kiedy znaleziony przez dzieci pod Baligrodem diament o masie ponad 800 karatów przejęła sejmowa Komisja Finansów Publicznych i Pewnego Banku Szwajcarskiego, wydawało się, że rozpoczęcie wydobycia jest tylko kwestią czasu.

Kamień zaginął jednak w niewytłumaczalny sposób. Ostatni raz widziano go w agrafie kapelusza przewodniczącego komisji, który zarzekał się wprawdzie, że dostał go od szefa De Beers wraz z krawatem, ale znikł nim padło następne pytanie.

Komisja uznała, że przystąpienie do eksploatacji złoża mocno by nadwątliło niewątpliwą urodę Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego, szczególnie w tych miejscach, gdzie trudno wjechać sześciokołowym quadem, nie mówiąc o kosztach wydobycia znacznie przewyższających cenę licencji na odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego.

W efekcie wyszło, że bardziej opłaca się czekać aż dzieci znajdą następny kamień, choćby to miało potrwać tyle czasu, ile potrzeba na powstanie samego złoża.

Zresztą tereny te obiecano już rosyjskiej spółce Alrosa, która zamierza tam postawić lunapark z porządnym rollercoasterem i beczką śmiechu, a w przyszłości, kto wie, z głębokim tunelem strachu stylizowanym na kopalnię diamentów.

 

 

 
   

Wiejski głupek nie przeszedł testu na inteligencję
 
Detektyw odmówił klientowi znalezienia pracy
Ostatnich kilkunastu samobójców uznano w Niebie za niewinnych
Przebrany za terrorystę uczestnik balu maskowego zastrzelony
43-latek uciekł z domu
Wydobycie diamentów z drugiego co do wielkości złoża na świecie w Bieszczadach prawdopodobnie nieopłacalne
Kierownik działu wędkarskiego pokątnie sprzedaje podwodne, miniaturowe bomby atomowe
Podczas eksperymentu z drugim tupolewem udało się doprowadzić do utraty części skrzydła

 

 


 

 

 
redakcja kontakt © Copyright Nowy Pompon. All rights reserved.